دنیای رسانه های اجتماعی می تواند جای دیوانه‌کننده‌ای باشد و شما را گیج کند.
همیشه تغییراتی وجود دارند که در الگوریتم رسانه های اجتماعی ایجاد می‌شوند.
معمولا این تغییرات برای ما چالش برانگیز می‌شوند و استراتژی بازاریابی دیجیتال ما را دچار مشکل می‌کنند.
اگر تعجب می کنید که چرا استراتژی بازاریابی دیجیتال شما کار نمی کند و تعاملی که انتظارش را داشتید کسب نمی‌کنید، ممکن است نیاز باشد دست نگه دارید، کمی از دور به ماجرا نگاه کنید تا بتوانید برنامه‌ریزی کنید که چه کاری انجام دهید تا به یک برنامه متناسب برای رسانه‌های اجتماعی خود برسید.

در این‌ پست با استفاده از مقاله‌ منتشر شده با موضوع استراتژی بازاریابی دیجیتال در وبسایت thriveagency دلایل متداول درست کار نکردن استراتژی بازاریابی دیجیتال را به همراه راه حل به شما خواهیم گفت.

۱. ثابت قدم و پیوسته حرکت نمی‌کنید:

ارسال پست، یک بار در ماه و یا هر زمان که دوست دارید شما را بسیار عقب می‌اندازد.خودتان را به جای مشتریتان بگذارید. اگر صفحه برندی را دنبال کنید و به مدت ۴ ماه هیچ فعالیتی از آن نبینید اصلا با آن برند احساس نزدیکی نخواهید کرد. اگر مطالبی مرتبط و به طور مرتب پست کنید، بیشتر مخاطبانتان شما آن را خواهند دید و تعامل بیشتری با شما برقرار خواهند کرد.معمولا توصیه می‌شود در اینستاگرام به صورت روزانه پست بگذارید تا شما را به کاربران بیشتر نشان دهد. ممکن است انتشار روزی یک پست زیاد به نظر برسد ولی با درست کردن یک تقویم محتوایی و برنامه‌ریزی ماهانه می‌توانید این کار را انجام بدهید.

همانطور که یک رژیم غذایی یا برنامه ورزشی بدون پیوستگی جواب نمی‌دهد استراتژی بازاریابی دیجیتال نیز بدون پیگیری جواب نخواهد داد.

۲. شما دائما سعی می‌کنید محصولاتتان را به مخاطبانتان بفروشید:

در اینجا می‌توان یک مثال زد، فکر کنید برای بار اول است که با یک نفر قراری عاشقانه گذاشته‌اید. اگر در همان لحظه اول و بدون هیچ شناختی از او حلقه‌ای را در بیاورید و به او اصرار کنید با شما ازدواج کند!!! چه اتفاقی می‌افتد؟!
قطعا اگر انسان نرمالی باشید بدون شناخت به کسی پیشنهاد ازدواج نخواهید داد.
او نیز اگر انسان نرمالی باشد قبول نخواهد کرد! مشتریان هم بدون شناخت از شما محصول شما را انتخاب نخواهند کرد.
سعی کنید قبل از اینکه محتوایی برای فروشتان ایجاد کنید بین پست‌های که برای فروش محصولاتتان منتشر می‌کنید در چند محتوا چیزهایی را بیاورید که مخاطبتان به آن‌ها علاقه دارد.
این محتوا می‌تواند آموزش چیزی باشد یا تعریف کردن داستان برندتان.
این کار باعث می‌شود مشتریانتان را به خودتان علاقه‌مند کنید و یا می‌توانید خبرهایی از روند تولید محصولاتتان منتشر کنید و یا رضایت مشتریان قبلی‌خود را بازتاب دهید.

بازاریابی محتوایی مانند اولین قرار عاشقانه است، اگر زیاد از خودتان حرف بزنید قرار دومی وجود نخواهد داشت.

۳. مخاطبین خود را نمی‌شناسید:

اگر حتی ندانید مخاطبین شما چه کسانی هستند می توانید با نگاه کردن به تجزیه و تحلیل کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود شروع کنید.
مثلا با بیزنس کردن صفحه اینستاگرام خود می‌توانید اطلاعات خوبی از مخاطبینتان کسب کنید مثل شهری که زندگی می‌کنند، سن، جنسیت و …
اشتباه رایج بسیاری از برند‌ها صحبت کردن به زبانی است که متعلق به کسب و کارشان نیست.
اگر شما پزشک هستید و مطب دارید نباید مرتبا عکس از کارکنان و محیط مطبتان به اشتراک بگذارید و یا اگر یک رستوران را اداره می‌کنید نباید مرتبا عکس غذاهایتان در رستوران خالی را به همراه یک توصیف خسته کننده به کار ببرید.
محتوایی جذاب ایجاد کنید که قابلیت این را داشته باشد که مخاطبانتان با شما تعامل بیشتری برقرار کنند.

از طریق بیزینس کردن صفحه اینستاگرام‌تان می‌توانید بیشتر با مخاطبینتان آشنا شوید.

۴. با مخاطبانتان ارتباط برقرار نمی‌کنید:

بسیاری از اوقات برند‌هایی را می‌بینیم که محتوای بسیار خوبی دارند اما توجهی به کامنت‌های پست‌های خود نمی‌کنند.
این نظرات چه خوب باشند و چه بد نیاز به پاسخگویی دارند. گذاشتن زمانی برای پاسخگویی به مخاطبانتان  به این معنی است که شما به مشتریان و نیازهای آن‌ها اهمیت می دهید. لازم نیست تمام روز را به دادن پاسخ‌های طولانی برای تمام نظرات اختصاص دهید، یک “متشکرم” یا “برای تجربه‌ی بدی که شما پیش آمده متاسفیم” ساده می تواند یک راه عالی برای ایجاد احساس رضایت در مشتری باشد. همچنین این را به کسانی که از شبکه های اجتماعی شما بازدید می‌کنند نشان می‌دهد که شما با مخاطبینتان در تعامل هستید و به مشتریان خود گوش می دهید و نیاز‌های آن‌ها را جدی می‌گیرید.

به مخاطبینتان احترام بگذارید و کامنت‌ها و بازخورد‌های آن‌ها را بی پاسخ نگذارید.

۵. شما در تمام رسانه‌های اجتماعی موجود حضور دارید:

حضور در تمام کانال‌های ارتباطی استراتژی بازاریابی دیجیتال مناسبی نیست.
شما می خواهید به هر کسی در که در شبکه های اجتماعی مختلف وجود دارد دسترسی پیدا کنید اما این دلیل قانع کننده‌ای برای این کار نیست.
به عنوان مثال اگر شما یک مزون لباس دارید باید بخش زیادی از زمان خود را در اینستاگرام سپری کنید چرا که آن‌جا جایی است که مشتریان شما حضور دارند، یعنی زنان جوان. همه ما می دانیم که زمان محدود است و بنابراین، بهترین راه برای استفاده از آن وقت گذاشتن در کانال هایی است که مخاطبان شما در آن‌جا هستند.

لازم نیست در تمام رسانه‌های اجتماعی موجود در دنیا حضور داشته باشید! رسانه مناسب کسب و کار خودتان را پیدا کنید.

۶. رسانه‌های دیجیتال خود را به صورت آفلاین معرفی نمی‌کنید:

داشتن یک صفحه فیس بوک یا اینستاگرام به معنی رسیدن به تمام رویا‌های شما نیست. شما صفحه خود را می سازید اما دلیل نمی‌شود به محض ساختن آن طرفداران به سمت شما سرازیر شوند.
برای دیده شدن در این شبکه‌ها یا باید خلاق باشید و یا از جیبتان هزینه کنید!
در ابزار‌های فیزیکی کسب و کارتان آدرس شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید و مردم را مشتاق کنید تا کانال‌های ارتباطی با شما را دنبال کنند.
می‌توانید در دکوراسیون فضای اداری خود آیکون و آدرس شبکه‌های اجتماعی که در آن‌ها حضور دارید را قید کنید تا مشتریانتان بدانند از چه راه‌هایی می توانند به شما دسترسی پیدا کنند.

در دنیای آفلاین هم، آدرس رسانه‌های اجتماعی‌تان را به مخاطبینتان یادآوری کنید.

۷. استراتژی ندارید:

فقط به این دلیل که صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید وارد این فضا نشوید. ترکیب ۶ راهنمای قبلی می‌تواند کار مشکلی باشد اما شما باید آن‌ها را اعمال کنید.
ما متوجه هستیم که سر شما شلوغ است و کسب و کاری دارید که باید به آن رسیدگی کنید. با این حال، با چند ابزار برای تقویت استراتژي رسانه های اجتماعی، مثلا یک تقویم محتوا و برنامه‌ریزی برای چند دقیقه در هفته می توانید استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را در مسیر درست تنظیم کنید.

هیچ‌گاه بدون داشتن یک استراتژی قوی برای بازاریابی دیجیتال این کار را شروع نکنید.